Zatopit si a uvařit v místech, kde nejsou přípojky na zemní plyn, to jsou nejčastější případy, kdy spotřebitelé skloňují zkratku LPG. Co se za ní skrývá a v jakých oblastech najdou zkapalněné ropné plyny uplatnění mimo klasické vytápění nebo vaření na sporáku? Proč jde o zcela čistou energii nezanechávající uhlíkovou stopu a jak se plynové bomby mohou snadno objednat online?
Čistý zdroj energie
Za písmenky LPG se skrývají první písmena anglického názvu „Liquefied Petroleum Gas“, což je souhrnné označení pro zkapalněné ropné plyny. V tuzemsku probíhá prodej plynových bomb s propan-butanem a čistý propanem nebo se plyn vhání přímo do nadzemních nebo podzemních zásobníků. LPG patří mezi čisté energie, nehrozí kontaminace půdy nebo ovzduší jako v případě ropy nebo nafty, při hoření se zcela spálí a jeho uhlíková stopa je zcela nepatrná. Navíc Primagas dodává na náš trh pouze LPG, které nepochází z Ruska.
Vaření na chalupě i v terénu
Připravovat teplé pokrmy na plynu je snadné, ale všechny oblasti nedisponují přípojkami zemního plynu, v tom případě je propan-butan nejjistější volbou. Obdobně je tomu při turistických výšlapech nebo vysokohorských expedicích, kdy jsou nejpraktičtější plynové bomby 2kg, na které lze přímo připevnit jednoduchý vařič. Na tento typ plynové lahve je možné připojit teplomet nebo topidlo, které se používá pro vyhřívání karavanů nebo venkovních prostor u stanu.
K dostání v široké síti
Vyměnit prázdnou láhev za plnou, to je nejsnazší způsob, jak doplnit zásoby LPG. Široká síť zahrnuje hobbymarkety, stavebniny, čerpací stanice a další prodejce, v Praze lze nadto využít online objednávání s dovozem ještě týž den. A nejde jen o vaření, LPG se může používat na vytápění, při opravách a svařování nebo jako zdroj pohonu do vysokozdvižných i golfových vozíků. Pro zajímavost, LPG je šikovným a ekologickým řešením pro hausbóty, představit si bez něj nelze ani balónové létání.