susenky

Karel Zeman

Filmový dobrodruh Karel Zeman

Česká televize ve Varech představila filmový dokument o legendě, kterou „vykradl“ i Terry Gilliam.


V Karlových Varech byl ve světové premiéře uveden životopisný dokument o jednom z velikánů světové kinematografie Filmový dobrodruh Karel Zeman.

Triky, které zůstaly nepřekonány

Snímek vypráví životní příběh režiséra, který bez počítačových efektů dokázal diváky přenést na měsíc nebo do pravěku. Bez filmového vzdělání Karel Zeman jako samouk ve zlínském studiu vytvářel triky, které v mnohém zůstaly nepřekonány. „Během natáčení jsme si uvědomili, že vlastně natáčíme poctu filmařině jako takové,“ říká režisér filmu Tomáš Hodan a doplňuje: „Ohlížíme se za tím dvacátým stoletím, které přineslo lidstvu velké zkoušky a příkoří, ale také se stávaly u kin fronty na lístky a o filmech si povídali chlapi v hospodě a ženské v samoobsluhách. Karel Zeman byl průkopník, který dosáhl většího uznání ve světě než doma.“

„Pro Českou televizi je projekt Filmový dobrodruh Karel Zeman velkou příležitostí vyzdvihnout význam filmového velikána a vizionáře, který inspiroval a oslňoval svojí genialitou a poetikou,“ doplňuje jej koproducentka za ČT Kamila Zlatušková.

Na vzniku dokumentu se podílela i dcera Karla Zemana

Na vzniku dokumentárního snímku se scenáristicky podílela i dcera Karla Zemana. „Vše co jsem se od otce naučila z jeho vyprávění nebo během spolupráce na jeho filmech, mě celý život nejen inspirovalo, ale hlavně pomáhalo překonávat někdy i velmi těžké životní situace. Přála bych si proto, aby náš dokumentární film o Karlu Zemanovi, který bude vyprávět o jeho zajímavém životě, jeho myšlenkách, filmech a tvůrčí práci, se stal stejnou inspirací pro všechny mladé diváky na celém světě,“ mluví o otci Ludmila Zemanová, která kvůli uvedení projekce dorazila z Kanady, kam se s rodinou odstěhovala.

Bez počítačů a digitálních technologií

„Během natáčení jsme se potkali s několika výjimečnými filmaři, jako třeba s Terry Gilliamem nebo Koji Yamamurou z Japonska. To, jak o Karlu Zemanovi mluvili, bylo úžasné a dalo nám to motivaci představit českého režiséra i milovníkům filmu v dalších zemích,“ říká producent Ondřej Beránek, který je zároveň spoluzakladatelem muzea Karla Zemana v Praze. Student animace Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně si navíc vyzkouší rekonstrukci tří slavných scén ze Zemanových filmů, tak jak to dělal on, bez počítačů a digitálních technologií.

Vynález zkázy byl promítán v sedmdesáti zemích

Jeden z nejslavnějších snímků Karla Zemana Vynález zkázy byl v padesátých letech promítán v sedmdesáti zemích. Nyní se dočkal digitálního zrestaurování, na kterém se podílela Česká televize společně s Nadací české bijáky a Muzeem Karla Zemana.