Václav Marhoul pracuje na filmu Nabarvené ptáče. Ukončil už třetí etapu natáčení adaptace stejnojmenného bestselleru Jerzy Kosińského. Natáčí se v brdských lesích, v oblasti vesnice Korkyně na Slapech, ve skanzenu Řepora a taky v okolí Konstantinových Lázní.
Natáčení třetí fáze bylo zakončeno na Českokrumlovsku, na železniční trati mezi stanicemi Polná a Polečnice s využitím dobové parní lokomotivy, historických vagónů a také kaskadérů.
Stellan Skarsgård
Natáčení filmu se také zúčastnil herec Stellan Skarsgård.
„Práce se Stellanem byla skvělá. Na place byl vždy vrcholně soustředěný a pozorný ke všemu, co se týkalo jeho role. Ve chvílích volna, nebo v pauzách mezi záběry, byl obrovsky vstřícný, dělal fóry, vždy se mu podařilo štáb neočekávaně pobavit, neměl ani v nejmenším jakoukoli hereckou manýru, či jakékoli nepřiměřené požadavky. Naopak. Snášel trpělivě obrovské vedro, ve kterém jsme natáčeli jeho scény s hlavním hereckým představitelem Péťou Kotlárem, s ostatními zasedal společně v cateringu na jídlo, vyhověl každé žádosti o rozhovor s kýmkoli z pozvaných novinářů. Ty dny, které jsme spolu strávili a kdy jsme společně pracovali, byly skvělé a nikdy na ně nezapomenu. Myslím, že společné hraní se Stellanem byl zážitek i pro herce Dominika Webera, který se poslední dobou díky svým rolím dostává do pozice vycházející hvězdy německého filmu. I on byl absolutně připravený a skvělý.“ říká režisér, scenárista a producent Václav Marhoul.
Další herci
Pro další role si Václav Marhoul vybral české, či slovenské herce. Milan Šimáček se ujal role majitele zraněného koně. Roli partyzánského velitele zahraje Martin Nahálka. Irena Máchová ztvární postavu židovské ženy s dítětem.
Od začátku září se rozběhne příprava čtvrté fáze z celkového počtu sedmi etap natáčení. Natáčení bude probíhat ve Vojenském újezdu a v okolí Boletic. Pro tuto část je potvrzena už třetí světová filmové hvězda a to Harvey Keitel. Svůj zájem taktéž potvrdil ruský herec Aleksej Kravčenko, který ztvárnil hlavní postavu ve filmu Jdi a dívej se.
Děj knihy Nabarvené ptáče
Předlohou pro tento film se stala stejnojmenná kniha. Jerzy Kosiński čerpal inspiraci pro tento román z vlastních zkušeností a traumat, protože kvůli židovskému původu se během války skrýval na polském venkově.
Název pro knihu "Nabarvené ptáče"si Kosiński vypůjčil z lidového prostředí. Toto sousloví označuje kdysi oblíbený vesnický zvyk, kdy lidé chytali ptáky, kterým posléze barvili peří těmi nejkřiklavějšími barvami. Takto obarveného ptáčka pak vypustili. Ostatní ptáci je však už mezi sebe kvůli nabarvení nepřijali.
Kniha vypráví o chlapci, kterého rodiče posílají k příbuzné, aby je zachránili před masovým vyhlazováním Židů. Chlapec jede na venkov. Ale jeho teta ale nečekaně umírá. A tak bylo toto dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o přežití ale po válce střídá jiný boj….