Prostorový tisk je téma, která si získává čím dál větší oblibu. 3D tiskárny umožňují přípravu objektů téměř libovolného tvaru – nezbytný ovšem bude vhodný pracovní materiál, tedy filament. Co to vlastně je? Jaké druhy plastů rozlišujeme?
Co to je filament? Základní informace
U tématu filamentu bychom měli začít popisem samotného procesu 3D tisku. Především rozlišujeme tři základní varianty této technologie:
- FDM – Fused Deposition Modeling, tedy nanášení jednotlivých vrstev materiálu, které po postupném vystydnutí tvoří koncový objekt;
- SLS – Selective Laser Sintering, tisk s použitím laseru spojujícího částice materiálu;
- SLA – stereolitografie, realizuje se s využitím tekuté pryskyřice, která se vytvrzuje UV světlem.
Filament se využívá u metody FDM. V tomto případě plast prochází speciální tryskou zahřátou na teplotu tání materiálu. Následně vzniká trojrozměrný objekt vrstvu po vrstvě – po jeho vychladnutí na pokojovou teplotu získáváme hotový předmět. Materiál, který prochází tryskou, je právě filament.
Filamenty jsou termoplastické, což znamená, že se při vysoké teplotě chovají jako hustá, viskózní kapalina. Nejčastěji se prodávají v podobě tenké struny zaváděné do trysky – její průměr obvykle stanoví 1,75 mm nebo 2,85 mm.
Nejoblíbenější druhy filamentů do 3D tiskáren
Na trhu najdete několik druhů filamentů, které se liší nejen cenou, ale také vlastnostmi. Jak je rozeznat a který použít pro daný projekt? Zde je několik základních typů společně s jejich nejdůležitějšími rysy.
Filament PLA
Filamenty typu PLA jsou velice oblíbené a také ekologické. Vyrábí se z kukuřičné mouky nebo cukrové třtiny, díky čemuž jsou biorozložitelné – další předností je absence uvolňování toxických výparů při zahřívání. Jde o řešení patřící do střední cenové úrovně. Tento materiál vykazuje malé smrštění, díky čemuž není k tisku objektů zapotřebí vyhřívaný stůl. Je nerozpustný a odolný, ovšem může se deformovat při vysokých teplotách.
Filament ABS
Jde o odolnější a pružnější materiál než PLA, zároveň však náročnější na zpracování. Bohužel se u něj vyskytuje dosti velké smrštění, což si vynucuje používání vyhřívaného podkladu. ABS je umělý polymer – nesmíme zapomínat, že při jeho zahřívání se vytvářejí toxické výpary. Při tisku objektů z tohoto materiálu se proto vyplatí myslet na dobré odvětrávání místnosti. Jednu z největších předností představuje nízká cena.
Filament PETG
PETG, tedy polyethylentereftalát, je voděodolný materiál, který se bude snadno používat dokonce i začínajícím milovníkům 3D tisku. Navíc ho lze používat v mnoha zařízeních různých výrobců. Objekty vytištěné z tohoto plastu mají hladký, lesklý povrch; dále je třeba upozornit na malé smrštění a značnou všestrannost. PETG je také tuhý a odolný proti poškrábání. Během tisku se neuvolňují škodlivé výpary.
Filament TPU
Ve světě 3D tisku se jedná o dosti výjimečný materiál – TPU, tedy termoplastický polyuretan, je plast s gumovitou strukturou. Na rozdíl od předchozích filamentů tedy neslouží k tvorbě pevných objektů, ale roztažných, měkkých předmětů. Z TPU lze na příklad tisknout pouzdra na telefony. Nutno ovšem poznamenat – ne každé zařízení si poradí s tak ohebným materiálem. Tisk vyžaduje zahřátí zařízení na vysokou teplotu v řádu 240 °C.
Kde koupit filamenty pro 3D tisk? Vsaďte na Botland
Termoplastické materiály si lze koupit v cívkách – mají kulatý průřez a vzhledem připomínají nit. Nejčastěji se používá jeden ze dvou standardních průměrů: 1,75 mm nebo 2,85 mm. Při hledání výrobků tohoto typu stojí za to navštívit e-shop Botland. Na těchto stránkách najdete celou řadu užitečného zboží spojeného s elektrotechnikou a robotikou jak pro profesionály, tak pro amatéry. Jednou z největších předností obchodu je velice propracovaná nabídka, stejně jako dlouholeté zkušenosti, které se promítají na profesionální podpoře dostupné pro všechny zákazníky. Při objednávání filamentů pro tisk u Botlandu můžete počítat s rychlou realizací objednávky a pomocí specialistů v případě jakýchkoliv pochybností. Navíc sortiment obchodu zahrnuje také 3D tiskárny a celou řadu užitečného příslušenství.
Zdroj foto: asharkyu / Shutterstock.com