Při běhání je důležité především vhodné oblečení odpovídající počasí. Kdo ale běhá i za tmy, neobejde se také bez čelovky. Proč a jak vybrat tu správnou?
Čelovka musí být pohodlná a lehká
Čelovky jsou všestranná, výkonná a kompaktní svítidla. Potřebují je milovníci outdooru, kteří se vystavují náročným podmínkám. Patří k nim horolezci, skialpinisté nebo dokonce speleologové. Hodit se však budou do výbavy také běžcům.
Ti je využijí v přírodě, horách či mimo město, zkrátka všude tam, kam nedosahuje běžné pouliční osvětlení. Zkušení běžci běh ve tmě nezatracují, ale v zájmu bezpečnosti čelovku doporučují i ve městě, kde běžně pouliční lampy fungují. Překážky na cestě, jako jsou kořeny stromů, jsou za tmy mnohem nebezpečnější.
Běžecká čelovka by měla splnit především to, že bude dostatečně malá a lehká, aby vám nepřekážela. Na běhání oceníte také ergonomicky řešený design. Čelovka vám díky němu bude i dostatečně pohodlná. Většina současných modelů nabídne hmotnost pod hranicí 200 gramů.
Záleží na výkonu i odolnosti
Jednoznačně se vyplatí volit také voděodolné provedení. Oceníte ho v horších povětrnostních podmínkách, kdy prší. A pokud chodíte běhat také v zimě, jednoznačně je pro vás pořízení voděodolné verze téměř povinností, jelikož bez problémů vydrží i působení sněhu. Většina dostupných zařízení nabídne konkrétně stupeň krytí IPx4.
V případě, že se chystáte běhat ve městě, postačí vám i méně výkonný model. Hlavním faktorem, který určuje použitelnost tohoto doplňku, je tak jednoznačně tzv. světelný výkon, který říká jednoduše to, jak moc čelovka svítí.
Tento parametr se stanovuje v lumenech. Na běh je vhodné požadovat výkon alespoň 100 až 150 lm, v horších podmínkách bez osvětlení pak nejméně 200 až 300 lm.
Výkon také souvisí s dobou svícení. Platí, že čím výkonnější čelovky na běhání jsou, tím déle vydrží svítit. Průměrná doba svícení se pohybuje od 30 do 100 hodin.
Kromě baterie se zaměřte i na regulaci světelného kužele
Dobu provozu určuje také baterie, která může mít podobu akumulátoru nebo běžných tužkových baterií. Akumulátor může být lithium-iontový nebo lithium-polymerový. První zmíněná varianta se používá zpravidla tam, kde se akumulátor z čelovky vyjímá.
Modely s vysokou svítivostí bývají osazeny dobíjecím akumulátorem, nicméně většinou se upřednostňují klasické baterie, jelikož se dají bez problémů vyměnit na konci své životnosti.
Podstatná je i možnost regulace světelného kužele. Úzký kužel znamená delší dosvit, nicméně také intenzivnější světlo, které bude až nepříjemné. Široký kužel světla ale na druhou stranu nemusí nabídnout dostatečné osvětlení.
Celkovou kvalitu použitých komponent i zpracování nejlépe odráží cena. Levnější čelovky na běhání seženete za řádově několik set korun. V cenové relaci do 2 000 Kč už můžete očekávat například vyšší odolnost vůči nízkým teplotám. A s takovou čelovkou už bude naprostá většina uživatelů spokojena.